BALE KURSLARI

Bale Okulumuz'un amaçları ; Bale eğitimi ile bale kültürünü benimsetmek, beden estetiğini geliştirmek, ritmik ve melodik hafızayı güçlendirici egzersizlerle müziksel işitmeyi kuvvetlendirmek.

 

* Bale kursu 10 kişilik grup dersleri hobi ve hazırlık için haftada 1 saat  ( Sertifika için hazırlık sonunda haftada 2 saat zorunludur. )

*  Ritmik jimnastik

*  Solfej

*  Klasik bale

*  Modern dans

*  Çalışmalar yıl sonunda sergilenir.

*  Eğitim süresi 10 yıldır.

 

Programa katılma şartları:

*  Öğrenciler kendi yaş sınırındaki gruplarla programa katılabilir                                                                      

GÖRSELLERİMİZ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ.    

       

BÖLÜMLERİMİZ

 

* Pre-Primary (Hazırlık 1 / Başlangıç 1) – Mini Bale

4 Yaş  grupları:
 
4 Yaş çocuklar için uygun olan Pre-Primary sınıfları bu yaş grubundaki çocukları bale sanatıyla tanıştırmaktadır. Erken dönemde baleyle tanışan çocukların bedenlerinin daha esnek olduğu,gruplarla yapılan etkinliklerde daha uyumlu ve katılımcı olduğu,büyük kasların motor gelişiminin ilerlediği gözlemlenmiştir.Başlangıç bale hareketlerini yaparken gözlem,konsantre yetenekleri ve ritm duygularıda gelişmektedir.Hikayeleştirilerek,hayal güçlerini de kullanmalarını sağlayarak yapılan bu seviyedeki bale hareketleri onların hareket ve doğaçlama yeteneklerini geliştirmeye başlayacaktır.
 
* Primary (Hazırlık 2 / Başlangıç 2) – Bale Hazırlık
 
5-6 Yaş  grupları:
 
Bu yaş gruplarındaki çocukların bale programında hareket hafızası,bale disiplini,beden esnekliğini arttırma,düzgün beden duruşunu kazanma,öğrendiği hareketlerin ışığında doğaçlama dans etmeye başlama ve müzik kulaklarının gelişmesini sağlama vardır.Bedeninin yapabileceği hareketlerin ayrımına varan çocuğun kendine güveni gelişerek daha özgüvenle bale yapacak ve sosyal ortamlarında kendine daha çok güvenecektir.Bale estetiği için gereken başlangıç hareketlerinin ilk temellerininde atıldığı bu yaş döneminde istikrarlı bir eğitim çocuklara ömürlerince kazanacakları bir estetik duruş ve disiplin sağlayacaktır. 

 

*  Klasik Bale

 

7 Yaş ve Üzeri Gruplar :

 

- Temel Eğitim

 

- Yetişkin Gruplar :

* Orta Seviye

* İleri Seviye

- Konservatuvara hazırlık

*  Modern Dans

8 - !2 Yaş 

- Jazz Dans, Bale. Ülke Dansları

11 - 14 Yaş 

- Jazz Dans, Ülke Dansları

15- 18 Yaş

- Modern Dans, Latin, Vals, Tango, Jazz Dans, Liric Dans

* Ülke Dansları :

- Flemenco, Vals, Tango, Polca, Kalinka, Kafkas, Charliston,Modern Bale Figürleri, Liric Dans, Bale kolaj

 

BALENİN BAŞLANGICI

İS 300 ile 1300 arasında Avrupa'da dansın izi kayboldu. Kiliselerde yasaklandı. O dönemde alanlarda gösteriler yaparak dansı yaşatmaya çalışan bazı gezgin dansçı oyuncular dışında, dansın yeniden canlanmasını sağlayacak tiyatro benzeri topluluklar da yoktu. Rönesans'la birlikte dans Eski Yunanistan ve Roma'nın öbür sanatları gibi yeniden yaşamın bir parçası olmaya başladı.Kiliseden kovulan dans İtalyan soylularının düzenledikleri görkemli balolarla saraylara girdi. Balo ("ballo") İtalyanca'da dans anlamındadır ve bale sözcüğü de bu sözcükten türemiştir. 1547'de İtalya'nın soylu ailelerinden Catherine de Medicis Fransa kraliçesi olunca, dansa karşı ilgi Fransız sarayına taşındı ve dans burada da coşkuyla karşılandı. 1661'de Kral XIV. Louis iyi dans etmenin kurallarını ve ölçütlerini belirleyen ilk Kraliyet Dans Akademisi'ni kurdu. Bu nedenle birçok bale terimi Fransızcadır. Baleyle ilgili hemen her şey bu kurumda geliştirilmiştir.

 

1. PRE-BALE

4 Yaş çocuklar için uygun olan Pre-Ballet sınıfları, bu yaş grubundaki çocukları bale sanatıyla tanıştırmaktadır. Erken dönemde baleyle tanışan çocukların, diğer yaşıtlarına göre daha esnek olduğu; iç disiplinleri daha çabuk geliştiği, akademik başarılarının  arttığı, yer ve yön farkındalığı kazandığı, vücutlarının anatomik yapısı, algılarının geliştiği saptanmıştır.Öte yandan hiperaktivite tanısı konmuş çocuklar için bale çalışmaları, aktif ve sürekli değişken olduklarından dolayı uyum güçlüğü problemini çözmede yarar sağlamaktadır. Bale, öğrencilerin özgüvenlerinin gelişmesini sağlarken sanat dalı hakkında fikir sahibi olmalarını sağlamaktadır.

 

2. KLASİK BALE

Klasik bale öğrenmenin insan hayatında şaşırtıcı etkileri olduğu saptanmıştır. İşitme engelli öğrencilerin, dans ederken zemin titreşimlerine uygun olarak hareket ettikleri ve ritmi algıladıkları gözlemlenmiştir. Öğrenciler bale sayesinde farklı bir konuda fikir sahibi ve özgüvenli bireyler olmaktadırlar.

 

3. MODERN DANS

Modern dans dikey hareket yanında, özellikle yapısında yer alan yatayda hareket tarzıyla diğer danslardan ayrışmakta ve katılımcıyı bedensel olarak zorlamaktadır. Modern Dans hayata olan bakışınızı da etkileyecek bir dans formudur.

Bale Derslerimizin İşleyişi :

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Bale bölümümüzün  müfredatı gereği Bale eğitimi .

Hazırlık 1 yıl, İlk seviye 3 yıl,

Orta Seviye 3 yıl,

İleri Seviye 3 yıl dır.

Her seviye sonunda  öğrencilerimize girecekleri mezuniyet sınavında başarılı olmaları sonucunda       MEB onaylı sertifika verilmektedir.


BALE VE DANS BÖLÜMÜ KAZANAN ÖĞRENCİLERİMİZ

GÜLCE SAYAR            İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ DEVLET KONSERVATUARI     -Y.Z   BALE BÖLÜMÜ

DESTAN TAŞDAN       MİMAR SİNAN ÜNİVERSİTESİ DEVLET KONSERVATUARI    -  ÇAĞDAŞ DANS


                              

Kurs ücretimiz haftada 1 saat aylık KDV dahil 220 TL ,

Haftada 2 saat aylık KDV dahil 360 TL dir.

SAGEP Sertifika Programı

orta

Royal Schools of Music

alt sağ

Kalite Belgemiz

orta

Makaleler

Piyano Kursuna Nasıl Başlanmalıdır?

Klasik müzik, en temel ve en kapsamlı müzik türü olarak insanlık tarihine girmiş ve bugün, rock müzik başta olmak üzere, pek çok müzik türünün de temellerinin atılmasını sağlamıştır. Notaların matematiksel olarak işlenmesi şeklinde açıklanabilecek klasik müzik türünün, en çok bilinen...

Bale Kursunun Yaş Sınırlaması Nedir

Bale, dünya üzerinde ki en eski ve en sistematik dans türlerinden birisidir. Doğuş yeri olarak, bütün sanat tarihinin değiştiği yer olan İtalya'yı gösterebilsek te, sistemli bir dans haline getirilmesi, özel eğitimler ile desteklenmesi yani balenin kendini buluş yeri olarak ise...

GİTAR KURSUNDA YAPILMASI GEREKENLER

İster akustik olsun, ister klasik… İster elektro olsun, ister bas… Bir müzik aleti çalmak istediğinizde, hele ki bu müzik aleti gitar gibi son derece farklı tekniklere sahip ve tür çeşitliliği yönünden zengin ise, öncelikle yapmanız gereken şey, ustalaşmak istediğiniz alanı...

Adres:Caferağa Mah. Alb. Faik Sözdener Sok. Çetintaş İş Merkezi No. 13/1 Kadıköy / İSTANBUL
Tel : (0216) 418 64 90     Fax : (0216) 418 64 96
E-mail : kadikoyguzelsanatlar@gmail.com   Kadiköy Güzel Sanatlar © 2018facebook twitter

Kurumumuz Pazartesi ve Salı Günü Hariç Hergün Açıktır.